Zespół Downa

Jak odwrażliwiałam Agatę na głośne dźwięki

Gdy Agata była małą dziewczynką i słyszała głośne dźwięki, zatykała uszy, chowała się, uciekała. Być może takie dźwięki ją męczyły. Może się ich bała? Dziś pójdzie na koncert i do teatru. Bez lęku, bez stresu. 

Specjaliści mi mówili, że dzieci z zespołem Downa tak mają. Są nadwrażliwe na hałas. Jakaś rada? Żadnej.

Stosowaliśmy metodę małych kroczków.

W teatrze, gdy Agata zatykała uszy i chciała uciekać, wychodziliśmy z sali. Ale nie szliśmy do domu. Uczestniczyliśmy dalej w przedstawieniu, ale po drugiej stronie drzwi. Dochodziły do nas przytłumione dźwięki. Potem siadaliśmy w ostatnim rzędzie. Mówiliśmy: zostaniemy tu, daleko od hałasu. Tonem spokojnym, ale stanowczym. Posłuchaj co słyszysz. Jak myślisz co się dzieje? W miarę postępów siadaliśmy coraz bliżej sceny.

W Teatrze Leśnym byliśmy na koncercie osób z niepełnosprawnością. Zespół wybijał afrykańskie rytmy. Agata zatkała uszy i schowała się pod ławkę. Wyciągnęłam ją i posadziłam sobie na kolanach. Zaczęła się wyrywać. Chciała znów wejść pod ławkę. Powiedziałam: poczekaj, posłuchaj. Słyszysz te bębny? To małpki grają. Wołają wszystkich na spotkanie do lasu. Słyszysz? Teraz słonie biegną na spotkanie. O! wąż syczy. Też chciałby wziąć udział w zabawie. A teraz? Co to może być? Jak myślisz? Ptaki tańczą i się cieszą. Teraz wszyscy się cieszą, grają, tańczą i śpiewają.

Kojarzyłam dźwięk z czymś znanym Agacie. Mówiłam, że te dźwięki coś znaczą. Oswajałam ją z dźwiękami.

Agata zaczęła mnie słuchać, przestała się wyrywać. Napięcie w jej ciele ustąpiło. Zaczęła wykazywać zainteresowanie.

Na koniec koncertu Agata tańczyła przy głośniku. Tańczyła przy tak głośnej muzyce, że aż mi było nieprzyjemnie. Na niej muzyka, która dobywała się z dużego pudła nie robiła już żadnego wrażenia.

W związku z tym mam pytanie, czy w grę wchodziła nadwrażliwość na dźwięki, czy po prostu strach przed głośnym dźwiękiem? Wydaje mi się, że jednak w grę wchodzi ta druga przyczyna. Gdybym nie oswiła Agacie głośnych dźwięków, dalej by się ich bała.

Podobne Artykuły

Jak wyglądała moja sesja fotograficzna

Poznałam na własnej skórze, jak wygląda

Trzeba żyć najpełniej jak się da

Przeprowadziłam rozmowę o życiu i o szcz

Depresja jej na imię

Nadchodzi powoli, krok, za krokiem. Pewn

Follow Me

Zapisz się do Newslettera

ciekawe dodatki

© 2017 Newskit. All Rights Reserved.Design & Development by Joomshaper

Szukaj